وكيل خانواده كيست

خانواده به عنوان زيربناي جوامع همواره منشا تمدن و فرهنگ ها بوده است. حمايت و هدايت خانواده موجب اصلاح و تعالي و رشو جوامع خواهد بود. توسعه نهادهاي مدنب من جمله نهاد وكالت و هدايت به سمت خانواده، قطعا نقش برجسته اي در حمايت و هدايت اعضاي تشكيل دهنده آن ايفا ميكند.

وكيل خانواده باعث افزايش آگاهيهاي حقوقي زوجين و فرزندان در زمينه هاي گوناگون من جمله تكاليف و حقوق متقابل، احكام زناشويي و تنظيم روابط خانواده مي شود.
علاوه بر آگاهيها كه نيازهاي بنيادين اعضاي خانوداه است، وكيل خانواده در تنظيم روابط حقوقي افراد در سطح اجتماع به طور موثري نقش خواهد داشت و در نهايت به تلطيف روابط حقوقي و استحكام خانواده كمك كرده و مانع آسيب و بحرانهاي اجتماعي و ارتكاب جرم خواهد گرديد. وكلاي خانواده قطعا در پيشگيري از وقوع واكنشهاي غلط ناشي از عدم گاهي نسبت به قوانين و حقوق متقابل اشخاص تاثيرگذار بوده و با توسعه آگاهي و ايجاد روحيه قانون گرايي موجب كاهش مراجعه به دادگستري ميگردند.

با حضور وكيل خانواده، اعضاي خانواده هنگام تصميم گيري در مسائل حقوقي از مشورت وي بهرهمند گرديده و با اطلاع و اطمينان، در اين مسير گام بر ميدارند، در زمان حدوث اختلاف به دليل دسترسي به كيل خانواده، درگيري هاي ناشي از جهل به قانون و رفتارهاي خشونت آميز به حداقل رسيده و اختلافات از مجاري صحيح و قانوني حل و فصل خواهد شد.
بنابراين علاوه بر رشد اگاهي افراد نسبت به مسائل حقوقي، فرهنگ استفاده از وكيل خانواده و رفتارهاي شايسته و در خور محاكم دادگستري توسعه مييابد كه البته بهرهگيري از ظرفيتهاي رسانه و آموزش مدارس در اين زمينه بي تاثير نخواهد بود. به علاوه ايجاد رشته تخصصي وكيل خانواده در دانشگاهها و دورههاي آموزشي با عنوان وكيل خانواده براي وكلا از اقدامات مناسب زيربنايي در تربيت وكيل متخصص ميباشد.
اخيرا طرحي با عنوان وكيل خانواده كه مبتني بر ماده ۲۱۲ برنامه پنجم توسعه است براي تصويب در دستور كار دستگاه قضا قرار گرفته است. به گفته بهمن كشاورز طبق اين طرح يك خانواده ميتواند طي قراردادي عمومي با يك وكيل در ارتباط باشد و در همه امور حقوقي خود از مشورت او بهرهمند گردند. به نظر ميرسد اين طرح با عملي كردن اهداف فوق الذكر بتواند در پيشگيري از جرم مشكلات حقوقي و كاهش تورم پرونده هاي قضايي نقش مهمي را در رشد و تعالي اجتماع ايفا كند.

نوشته شده توسط نيما | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۰:۲۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |