نقش وكيل خانواده در طلاق توافقي

درست است كه وكلاي خانواده در كليه امور و مراحل طلاق اعم از مهريه، نفقه، حضانت فرزندان و غيره ميتوانند بهترين مشاوران زوجين باشند اما زوجين بايد در انتخاب درست وكيل خانواده دقت لازم را به عمل آوردند.

يكي از مشكلات در زمينه طلاق توافقي، سوءاستفاده برخي وكلا از قوانين مي باشد از جمله تبليغات ايشان مبني بر طلاق توافقي در ۱۵ دقيقه و بدون حضور زوجين (كه رئيس اتحاديه سراسري وكلاي دادگستري اين چنين تبليغات وكلا را مصداق كلاهبرداري دانسته است) و نيز سوءاستفاده از حق تجديدنظر كه وكلا حق تجديدنظر را سلب مي كنند و خود موجب افزايش آمار طلاق در اين زمينه مي شوند.
طلاق در يك روز سخن نادرستي نيست. چرا كه فردي كه وكيل خانواده است و با محيط دادگاه و بعضاً عوامل اجرايي دادگاه آشنايي كافي را دارد، بسيار سريع مي تواند اين مراحل را طي كند. درواقع در طلاق هريك از زوجين مي توانند با ارائه وكالت تمامي مراحل را به آنان بسپارد. در اين صورت از زمان قهر زوجين از يكديگر تا وقوع طلاق ديگر اين دو فرد هيچ تماسي با يكديگر ندارند و اين خود معضلي در اين خصوص مي باشد. بايد قوانين در اين قسمت اصلاح شود و راهكارهايي براي تماس بيشتر زوجين با يكديگر وردوبدل كردن صحبت هايشان با يكديگر به وجود آيد. اينكه طرفين نه دادگاه را ببينند نه يكديگر را نه قاضي را صحيح نمي باشد. بستر اين فساد بايد بسته شود، وكيل نبايد حق داشته باشد كه وارد خصوصي ترين مرحله زندگي افراد و طلاق توافقي شود و تنها بايد در بحث مالي وارد شوند بايد براي اين ها موانع قانوني قرار داده شود.

درلايحه جديد قانون حمايت از خانواده بحث مشاوره ها براي پيشگيري از طلاق مطرح شده است اما برخي اين مشاوره ها را صوري دانسته اند و يا اينكه بعضاً از مشاوراني استفاده مي شود كه بعضاً داراي زندگي مشترك نيستند و يا بسيار كم تجربه هستند هم چنين گ

اهي پيش مي آيد كه وكلاي نيازي به شركت در جلسه هاي مشاوره نمي بينند و بيان مي دارند ما به جاي زوجين در جلسات مشاوره شركت مي كنيم،
درباره اين مسئله شركت در جلسات به جاي يكديگر، بايد بيان كنم كه گاهي چنين مسائلي اتفاق مي افتد به خصوص د مواردي كه فرد وكيلي باشد كه با اين نهادها مشاوره آشنايي دارد رايج مي باشد. در خصوص افراد مشاور نيز بايد بيان كنم كه برخي از اين افراد مشاوران حرفه اي هستند اما بيشتر اين افراد از تجربه گافي برخوردار نيستند. بارها و بارها ديده ام مشاوراني كه مشاوره خوب نمي دهند و مبنايشان بر اين است كه برو حقوقت را بگير، مهريه و نفقه ات را بگير، اين را بگير آن را بگير. مشاوره ها بايد به درستي به افراد بيان كنند كه در صورت طلاق چه مشكلاتي براي فرزندت اتفاق مي افتد و يا خودت وابستگي عاطفي ات را از دست مي دهي. اگر تنهاي مي خواهي حقوقت را بدست آوري راه به دست آوردن حقوقت اين موارد نمي باشد. در بسياري از اين مشاوره ها شاهد اين قضيه بوده ايم كه بيان مي كنند يكي از طرفين برون گرا مي باشد و ديگري درون گرا مي باشد و در نتيجه چندان سنخيتي با يكديگر نداريد و بهتر است از يكديگر جدا زندگي كنيد. در صورتي كه هدف اوليه و اصلي نهاد هاي مشاوره چنين نمي باشد. بسياري از مطالبي كه در اين نهادها مشاوره بيان مي شود در واقع بستري براي يك دعواي جديد مي باشد.

اين مراكز مشاوره بايد كانون هاي مهارت زندگي باشند، نه مشاوره دادن براي طلاق. در اين مراكز مشاوره و در دادگاه ها بايد جداولي تهيه گردد كه مشكلات جسمي، روحي، مالي را قبل از طلاق و بعد از طلاق با يكديگر مورد مقايسه قرار دهند. در واقع در هر كاري بخصوص در موضوع طلاق توافقي افراط ها و تفريط هاي زيادي را شاهد بوده ايم. شاهد مثال اين موضوع بحث مهريه ها مي باشد. مگر ما با مطرح كردن قانون مهريه، مشكل زندگي مان را حل كرده ايم؟ مشكل را اضافه كردايم يا كم كرديم؟ خانم ها به مهريه هايشان رسيدند و آقايان در زندان ها رفتند، خيلي از زندگي ها از هم پاشيد، خيلي از ازدواج ها شكل نگرفت، الان ازدواج هامي خواهد شكل بگيرد، دو نفر مي خواهند ازدواج كنند، مهم ترين بحث ها بحث مهريه و كشمكش هايش است، مي توان الزام هاي قانوني را به گونه اي بنيان نهاد كه هيچ آسيبي به بنيان خانواده ها نرسد. براي مثال مردي كه مي خواهد خانه بخرد ابتدا مقدار و درصدي از مهريه خانم را بدهد و بعد اجازه خريد خانه داشته باشد.

منبع: نقش وكيل خانواده در طلاق توافقي

نوشته شده توسط نيما | ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶:۴۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |